Tak jak i we wszystkich branżach RTV, AGD także i na rynku wideodomofonowym producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowszych oraz coraz to bardziej funkcjonalnych produktów z urozmaiconym design'em. Niekiedy ulepszenia są jedynie tylko poprawkami "kosmetycznymi", a niekiedy oferowany nam jest zupełnie nowy produkt (pod względem rozwiązań technicznych oraz zastosowanej technologii).

 

Jak nie zgubić się w "gąszczu" ofert i propozycji producentów domofonów i wideodomofonów ? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł przybliży Państwu tematykę systemów wideodomofonowych oraz domofonowych oraz pomoże wybrać odpowiednie (wymarzone) urządzenie.

Monitor

1. Liczba możliwych do podłączenia paneli bramowych - szczególnie ważne jest to w przypadku gdy planujemy w przyszłości budowę dodatkowej furtki lub chęci sterowania bramom automatyczną

2. Liczba możliwych do podłączenia monitorów lub unifonów - przydatne jest zamontowanie dodatkowego monitora lub unifonu w przypadku gdy nie chcemy biegać z piętra, aby zobaczyć kto chce się do nas dostać

3. Liczba kamer - kamery wokół budynku skutecznie odstraszają intruza, a także pozwalają w każdej chwili  zobaczyć co dzieje się na naszym podwórku (komfort i bezpieczeństwo)

4. Pamięć i możliwość zapisywania zdjęć - przydatna funkcja gdy chcemy wiedzieć kto dzwonił do naszego domu podczas naszej nieobecności

 

Panel Bramowy

1. Kamera - ważne jest, aby kamera umieszczona w bramofonie posiadała w miarę duży kąt widzenia, dzięki temu bez trudu zobaczymy osoby bardzo wysokie lub niskie. Jednak musimy także pamiętać, że zbyt szeroki kąt widzenia spowoduje zmniejszenie obrazu, twarz jest mniejsza a obraz na obrzeżu będzie zniekształcony. Może wystąpić tak zwany efekt "Rybiego oka". Zbyt wąski kąt nie pozwala na obserwację osoby stojącej na wprost kamery, wtedy montaż kamery na wysokości 1,4m może nie wystarczyć.

Nie bez znaczenia jest także możliwość regulacji obiektywu kamery, jednak większość producentów np. Commax, Kenwei w swoich produktach dają możliwość ustawiania ostrości obrazu.

Zalecane parametry:

  • 2,1 fi - przetwornik 1/4

  • 3,6 fi - przetwornik 1/3

2. Kamera kolorowa lub czarno - biała - kamera kolorowa daje znacznie większy komfort obserwacji, niestety w tym przypadku potrzebujemy nieco mocniejszego podświetlenia
3. Liczba diod podświetlających - im większa liczba diod tym lepiej.
4. Wykonanie panelu bramowego - należy pamiętać, że ta część systemu wideodomofonowego jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych takich jak woda, śnieg, lód. Z tego względu warto sprawdzić z jakiego materiału wykonany jest panel. Najbardziej wytrzymałe są urządzenia w konstrukcji "wandalo-odpornej"
5. Porównanie rozdzielczości oraz czułości kamery

Instalacja

1. Liczba przewodów - jeśli posiadasz już instalację musisz dostosować liczbę przewodów do modelu wideodomofonu, jeśli nie posiadasz instalacji warto przeprowadzić minimum 7 przewodów 0,5mm średnicy (jeśli odległość nie przekracza 30-50m). Warto też pomyśleć o wyprowadzeniu dodatkowych przewodów od monitora do zewnętrznej skrzynki rozdzielczej w przypadku rozszerzenia systemu np. o sterownik bramy lub kamery monitoringu.

2. Grubość przewodów - w przypadku gdy odległości między jednostką centralną (monitorem) a panelem nie jest większa od 40 m wystarczająca grubość przewodów miedzianych wynosi 0,5 mm

3. Maksymalna odległość monitora od panelu bramowego podana przez producenta. Jeśli zamontujemy urządzenia oddalone bardziej niż podaje to producent musimy liczyć się z brakiem lub niewłaściwą współpracą urządzeń. Warto pozostawić sobie pewien margines odległości.